bigos tradycyjny

fotki 033

fotki 016

fotki 017

fotki 019
Polecam bigos tradycyjny..Choć tradycyjny to pojęcie względne ..Każdy z domu wynosi nieco inne tradycje..więc tradycyjny w moim domu 🙂

Składniki:
2 kg kapusty kiszonej
70 dkg łopatki i karczku
1/2 kg żeberek wędzonych lub kości
500 dkg kiełbasy podwawelskiej
0,5 l soku pomidorowego
30 dag pieczarek
1 cebulę
dużą garść suszonych grzybów
liść laurowy, ziele angielskie, jałowiec, kminek
pieprz, sól, majeranek, papryka ostra
3 łyżki smalcu lub masła

Jak zrobić tradycyjny, polski bigos:

Kapustę kroimy drobno, zalewamy wodą i zagotowujemy jeśli jest mocno kwaśna odcedzamy.Jeśli nie dodajemy liście laurowe,ziele angielskie , jałowiec,kminek i kości lub żeberka gotujemy do miekkości. Mięso/łopatkę/ nacieramy solą i pieprzem i smażymy obsmażając mocno z każdej ze stron/tak jak na pieczeń/,podlewamy i dodajemy wcześniej namoczone grzyby wraz z wodę po gotowaniu uzupełniamy ewentualnie wodą i gotować ok 30 minut.
Kapustę smakujemy jak jest mocno kwaśna odcedzamy dwukrotnie,, mięsem przestudzamy i kroimy w kostkę wraz z grzybami dodajemy do kapusty . Cebulę drobno kroimy i smażymy na wolnym ogniu do zeszklenia , dodajemy pokrojone pieczarki oraz kiełbasę przyprawiamy i chwilkę przesmażamy. Nadmiar wody w kapuście odlewamy. Pod koniec gotowania dodać koncentrat pomidorowy. Doprawić do smaku solą, pieprzem dodajemy do kapusty..,która cały czas pozostaje na małym ogniu.. wyciągamy kości obieramy z miesa i wrzucamy do bigosu.Z wytworzonego tłuszczu po pieczeniu mięsa wykonujemy sos i wlewamy do bigosu..dodajemy sok pomidorowy ,wsypujemy pieprz,paprykę oraz majeranek..Chwilkę razem gotujemy..Bigos musi być w miarę pikantny i kwaśny..Najlepszy jest po 2-3 dniach..
Życzę smacznego 🙂