pierniczki

fotki 005
fotki 001 (2)
Swięta Bożego Narodzenia tuż tuż..Postanowiłam przedstawić przepis na pierniki..Z niżej podanych składników wychodzą 3 duże tace..

Składniki:
– 2 szklanki mąki
– 2 łyżki miodu
– 3/4 szklanki cukru
– 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
– 1/2 torebki przyprawy piernikowej
– 1 łyżka masła
– 1 średnie jajko + dodatkowo 1 jajko do posmarowania
– około 1/3 szklanki lekko ciepłego mleka

– 1 białko
– ok. 2 szklanki cukru pudru
– barwniki spożywcze

Przygotowanie:
Mąkę przesiewamy na stolnicę, wlewamy rozpuszczony gorący miód i mieszamy (najlepiej nożem). Siekając, dodajemy kolejno cukier, sodę, przyprawy, a gdy masa lekko przestygnie – masło i jedno jajko.

Dolewamy stopniowo (po 1 łyżce) mleka zagniatamy ręką ciasto aż będzie średnio twarde i gęste, przypominające ciasto kruche.Należy kontrolować ilość wlewanego mleka by masa nie była za rzadka.

Dokładnie wyrabiamy ręką, aż ciasto będzie gładkie, przez kilka minut.

Na posypanej mąką stolnicy rozwałkowujemy ciasto na placek o grubości maksymalnie 1 cm. Foremkami wykrawamy z ciasta pierniczki aż do wykorzystania ciasta..

Smarujemy pierniczki rozmąconym jajkiem i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach około 2 – 3 cm od siebie (pierniczki urosną).

Piekarnik nagrzanym do 180 stopni i pieczemy przez 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika pierniczki będą miękkie. Twarde pierniczki przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez 1-4 tygodnie.