Kluski szare

Polecam przepis na kluski szare, które pamiętam z dzieciństwa, są smaczne, niedrogie, łatwe w wykonaniu przez każdego. Pochodzą z Wielkopolski. Pyry jak to pyry jedzą tylko pyry 🙂

Składniki:
10-12 ziemniaków średniej wielkości – około 1 kg
3 jajka
mąką pszenna – około szklanki
sól

fotki 001
fotki 002

Wykonanie:
Obrane ziemniaki ścieramy na drobnej tarce.odstawiamy na 10 minut odlewamy wytworzoną wodę. Dodajemy mąkę, według przepisu jest 1 szklanka, ja dodałam 1.5 szklanki sól oraz wbijamy jajka. Ciasto musi być niezbyt luźne jak na kluski kładzione.

fotki 008
Do garnka z gorącą osoloną wodą /kiedy woda wrze/ łyżką zgarniam zgrabne kluski z talerza lub miski do wody, raz na jakiś czas maczając łyżkę w wodzie – sprawa w opisie wygląda trochę skomplikowanie – ale po kilkunastu kluskach każdy stwierdzi, że nie jest to trudne. Mieszamy delikatnie po 2-3 minutach. Czekamy aż kluski wypłyną na wierzch. Wyciągamy łyżką cedzakową. Podajemy z przesmażonym boczkiem i gotowaną kiszoną kapustą.
Smacznego

noclegi

Kilka słów z Wikipedii o kluskach szarych

Szare kluski (lub szare kluchy) – tradycyjne dla kuchni wielkopolskiej kluski, przygotowywane ze startych, surowych ziemniaków. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznej barwy, jaką nadaje im ten składnik.

Szare kluski podawano już w XIX wieku, kiedy to w Wielkopolsce spopularyzowały się ziemniaki. Pojawiały się w książkach kucharskich, m.in. w Najnowszej kuchni Marty Norkowskiej z 1918 roku i w książce Dobra Gospodyni, czyli podręcznik kucharski dla polskiego domu z 1933.
źródło: pl.wikipedia.org