królik w śmietanie

Królik w śmietanie jest daniem wykwintnym, które u mnie w domu przygotowywane było na pierwszy dzień świąt. Uwielbiam zapach tego dania, jego delikatny smak i podawane zawsze jako dodatek buraczki.

Składniki:
1 królik
2 cytryny
4 łyżki masła
1 łyżka mąki
150 ml wody
1/2 kostki bulionu warzywnego
200 ml śmietany
sól
pieprz
cukier
sok z cytryny

Wykonanie:
Królik w śmietanie to danie niezbyt proste w przygotowaniu, ważna jest precyzja i dobre operowanie ogniem pod patelnią lub garnkiem. Rozpoczynamy od umycia, osuszenia i pokrojenia mięsa na 8 kawałków. Każdą kawałek nacieramy solą i pieprzem natomiast cytrynę myjemy, kroimy w plasterki i obkładamy nimi mięso. Tak przygotowany królik powinien poleżeć w lodówce przez co najmniej 4 godziny.

Na patelni rozgrzewamy dwie łyżki masła. Wcześniej tak około jednej godziny wyjmujemy królika z lodówki, zdejmujemy z niego cytryny i każdy kawałek mięsa oprószamy mąką. Na dużym ogniu podsmażamy królika z każdej strony. Królik w śmietanie tylko wtedy będzie dobry, gdy jego pory podczas smażenia dobrze się pozamykają.
Zmniejszamy ogień ,oprószamy całości mąką. Smażymy danie przez 4 minuty cały czas mieszając.

Królik w śmietanie ma pyszny sos, aby go wykonać wystarczy do garnka dolać 150 ml wody, wrzucić kostkę rosołową i gotować na małym ogniu przez 50 minut. Co jakiś czas mieszamy, ewentualnie dolewamy po łyżce wody.

Na koniec należy dodać śmietanę . Zanim ją dodamy należy najpierw do śmietany dolać kilka łyżek sosu by ją zahartować i dokładnie wymieszać. Wlewamy śmietanę do sosu i dokładnie mieszamy, zagotowujemy Zdejmujemy z ognia i doprawiamy solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny.
Podajemy u mnie z kopytami i obowiązkowo buraczkami..
Smacznego ..