ciasto bez pieczenia trójwarstwowe

Eksperymenty to moja specjalność.Raz wychodzą lepiej raz gorzej 🙂 .Polecam ciasto lekkie ale zaraz niewiarygodnie smaczne .Mój syn określił je za wyborne. Ja wykonałam z owoców jakie miałam w domu.Ale zamiast winogrona można dać maliny,porzeczki,brzoskwinie ,agrest .Natomiast gotując galaretkę z owocem jest o wiele smaczniejsza pamiętajcie jednak że jak robicie galaretkę np.malinową należy dosypać malin.Brzoskwiniową brzoskwiń itd. 🙂

Składniki: na blachę o wymiarach 20 x 25 cm wykładamy papierem do pieczenia

I masa:

2 duże jogurty greckie
1 kostka/200 g/masła
2-3 łyżek cukru pudru
2-3 łyżki czekoladowego cappuccino
6 kostek gorzkiej czekolady
1 śnieżka do ubijania

ponadto ciastka herbatniki około 300 g

wykonanie:

masło średni miękkie rozkręcamy robotem,dodajemy po łyżce jogurtu. Nastepnie dodajemy śnieżkę i dalej mieszamy robotem aż masa stanie się gęsta.na koniec dodajemy cukier puder ,cappuccino i startą na dużych oczkach czekoladę .Delikatnie mieszamy szpatułką.

Na blachę wyłożoną papierem i poukładanymi ciastkami przekładamy I masę przykrywamy ją ciastkami i wkładamy do lodówki.

II masa:
2 serki mascarpone
1 duży jogurt grecki
1 galaretka cytrynowa
2-3 łyżki cukru pudru
sok z 1/2 cytryny
1 szklanka winogrona lub innego owcu

wykonanie:

Gotujemy wcześniej galaretkę z 1 szklanką wody.Odstawiamy do wystygnięcia i momentu tężenia się.Jak galaretka zaczyna tężeć do misy przekładamy serki oraz jogurt i mieszamy ,Wlewamy cały czas mieszając tężejącą galaretkę oraz cukier/po prostu do smaku/,ja dodałam jeszcze sok z cytryny by była bardziej kwaśna .wsypujemy winogrono i delikatnie mieszamy.
Na wyłożone warstwy kładziemy masę II ,wyrównujemy i wstawiamy do lodówki.

warstwa górna:
2 galaretki jagodowe
garść jagód

wykonanie:

do garnka wlewamy 3 szklanki wody dodajemy jagody lub inne owoce i w momencie jak zaczyna się gotować odstawiamy i wsypujemy galaretki .Od czasu do czasu mieszamy.Po wystudzeniu wstawiamy do lodówki by się szybciej stężała.Tężejącą galaretkę delikatnie łyżką przekładamy na ciasto.Wstawiamy do lodówki najlepiej na całą noc.